Karma Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır? - Polente Natural

Karma Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

       En yaygın cilt tipi olan karma cilt bakımı en zor cilt tipidir. Çünkü karma cilt bazı kısımları yağlı bazı kısımları ise kuru olması sebebiyle bakımında hassas bir dengeye ihtiyaç duyar. Bunun için öncelikle cildi iyi tanımak ve ne gibi ihtiyaçları olduğunu tespit etmek gerekir. İhtiyaca yönelik doğru ürünleri kullanarak karma cildin kafa karıştırıcılığı ile baş etmek hiç de zor değil!

Karma Cilt Nasıl Olur?

Karma cildin çok karakteristik ve bilinen bir tanımı mevcut. T bölgesi yani alın burun ve çenenin yağlı, yanakların ise kuru olduğu cilt tipi karma cilttir. Tespit etmesi oldukça kolaydır ancak birkaç cilt tipi özelliklerini birden barındırdığı için bakımı diğer cilt tiplerine göre daha zahmetli olabilir. Cildi karma olanlar genellikle;

  • T bölgesinde yağlanma,
  • Siyah nokta problemi,
  • Genişleyen gözenekler,
  • Yanak bölgesinde kaşıntı, kuruluk, pullanma ve hassasiyet,
  • Dengelenemeyen sebum sebebiyle akneler,
  • Parlak görünüm gibi problemlerle karşı karşıyadır.

 Cilt tipleri genellikle değişmez. Ancak çok kuru ciltler veya yağlı ciltler mevsimlere, kullanılan kozmetik ürünlere, yapılan dermokozmetik uygulamalara göre karma cilt tipine dönüşme eğilimi gösterebilir. Bu durum genellikle geçicidir. Oluşmasına sebep olan faktör ortadan kalkınca cilt yine eski haline döner. Doğal olarak karma cilt tipine sahip olanlar için cilt tipinin tamamen değişmesi söz konusu değildir. Doğru bakım uygulamaları ile yanak bölgesindeki kurumayı ve T bölgesindeki yağlanmayı kontrol altına almak gerekir. Uygun ürünler ve denge ile karma cilt ile başa çıkmak mümkündür.

Karma Cilt Nelere İhtiyaç Duyar?

Tüm cilt tiplerinin kendine has problemleri ve ihtiyaçları vardır. Karma ciltlerin problemleri de ihtiyaçları da diğerlerine göre biraz daha fazla ve karmaşık olabilir. Çünkü hem kuru bölgelerle hem de yağlı bölgelerle doğru şekilde başa çıkmak gerekir. Bunun için birkaç adıma dikkat etmek ve cilt bakımında dengeyi korumak önemlidir.

 

Bölgesel Bakım

Karma ciltlerin en temel ihtiyacı bölgesel bakım uygulamalarıdır. Çünkü cildin tamamı aynı temizleme ve nemlendirme ihtiyacına sahip değildir. Örneğin T bölgesi için yağlanma karşıtı bir temizleme uygulaması yanak bölgesinin daha fazla kurumasına neden olarak o bölgedeki problemleri artırabilir. Yanak bölgesi için tercih edilen yoğun nemlendirici ürünler ise T bölgesindeki gözeneklerin tıkanmasına ve siyah noktaların artmasına sebep olabilir. Bu sebeple ihtiyaca yönelik bölgesel bakım uygulaması karma ciltleri kontrol altında tutmak için önemlidir.

 

T bölgesindeki yağlanmayı önlemek, gözenekleri temizlemek ve sıkılaştırmak için karma ciltler için peeling ve maske uygulaması yapılması sıklıkla önerilir. Gözenekleri derinlemesine temizlemek için yapılacak bu uygulamalar haftalık bakım rutinine dahil edilebilir. Yağlanma karşıtı etkisi ile yağlı ciltler tarafından kullanılması tavsiye edilen kil maskeleri karma ciltlerin yağlı bölgeleri için de uygundur. Yanak bölgesine denk getirmemeye özen göstererek uygulamaya dikkat edilmelidir. Yağlı ciltler bu tip maskeleri tüm ciltlerine uygulasa da karma ciltlerde yanaklardaki kuruluk, kaşıntı, hassasiyet ve pullanmanın artmasına sebep olabilir.

 

Polente Natural Spirulina Detox Clay Mask, içeriğindeki yüksek mineralli Bentonit Kili ve Kaolin Kili ile yağlı bölgelerdeki sebumun dengelenmesine yardımcı olur. Çay Ağacı Uçucu Yağının sivilce ve siyah noktalar üzerindeki etkisi sayesinde cilt problemlerinde başa çıkmayı sağlar. Böylece karma ciltlere ihtiyaç duyulan bölgesel bakım sağlanabilir.

 

Sebum Dengeleme

Yanak bölgesindeki kuruluk karma ciltlerin yoğun nemlendirme ihtiyacı hissetmelerine sebep olur. Ancak eğer tüm yüze aynı yoğunlukta nemlendirici krem uygulanırsa T bölgesindeki sebum salgılanması kontrolden çıkarak gözeneklerin tıkanmasına sebep olabilir. Bu nedenle cildin tamamı ile iyi anlaşacak doğru nemlendirici içerik tercih edilmelidir. Karma ciltlerin yanak bölgesine ayrı, yağlı bölgelere ayrı nemlendirici kullanmasına gerek yoktur. Tüm yüz için uygun olan bir nemlendirici bölgesel olarak yoğunluğu ayarlanarak uygulanabilir.

 

Polente Natural Niacinamide(B3) & Squalane Moist Cream karma cilt bakımı için uygun bir nemlendirici kremdir. Su bazlı yapısı sayesinde cildin tamamına kusursuz nem sağlar. Macadamia Yağı ve Yaban Mersini özü sayesinde yağlı ve akneye yatkın bölgelerin nem ihtiyacını nazikçe karşılar. Bunun yanında Squalene (Skualen) içeriği ve Niacinamide (B Vitamini) sayesinde kuru bölgeler için yeterli nem sağlar. Gözenekleri tıkamayan (non comedogenic) içeriği ile karma ciltlerin sıklıkla yaşadığı sorun olan siyah nokta oluşumuna sebep olmaz.

 

Kullanıcı Yorumları

Öneriler ve fikirleriniz için bize yazın!

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.