Katı Şampuan Nedir? - Polente Natural

Katı Şampuan Nedir?

        Saç bakımı için önemli doğal bileşenlerin bir arada bulunduğu katı şampuanlar son zamanlarda oldukça popüler. Fiziksel olarak sabuna benzese de içerik olarak şampuan olan natural katı şampuan doğal sentezlerden elde edilen içeriklerle üretilir. Temiz içeriği sayesinde hem doğaya hem de insan sağlığına duyarlı olması nedeniyle pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Peki katı şampuanı alışılmış sıvı şampuanlardan farklı kılan özellikleri nelerdir?

Katı Şampuan ve Sıvı Şampuan Arasındaki Farklar Nelerdir?

Doğal kaynaklı yüzey aktif maddeler ile oluşturulan sabun yapısındaki şampuanlara katı şampuan denmektedir. Katı formdaki bu ürünler sabun içermez. Sıvı formdaki şampuanlar gibi kullanılsa da bu iki şampuan türü arasında birçok fark bulunur.

 

  • Şekli itibariyle sabuna benzeyen katı şampuanlar, sıvı şampuan gibi plastik bir koruyucu ambalaja ihtiyaç duymaz. Ekstra bir ambalaj gerektirmemesi sebebiyle minimal atık çıkarır. Plastik atıksız bir seçenek olduğu için doğa dostudur. Taşıma sırasında kağıt kutu gibi doğada çözünebilen bir malzeme yeterlidir.
  • İçeriğini oluşturan doğal özler sebebiyle doğaya duyarlı içerik olarak değerlendirilir. Sıvı şampuanların çok büyük bir kısmını oluşturan ve doğaya zarar veren kimyasalları barındırmaz. Katı şampuan ve sıvı şampuan arasındaki en belirgin fark doğaya bıraktıkları izlerdir. Katı şampuanının çevreye bıraktığı iz, geleneksel şampuanlara kıyasla %96 daha azdır.
  • Hem ambalajı hem de içeriği vegan olan katı şampuanlar doğaya saygılı ürünlerdir. Doğaya karşı hassas olanların bakım ihtiyacını karşılarken ilk tercihidir.
  • Katı şampuan konsantre bir üründür. Sıvı şampuanların yarısından fazlasını su oluşturur. Bu durum da etken içeriklerin daha az olduğu anlamına gelir. Katı şampuan konsantre yapısıyla aynı miktardaki sıvı şampuana kıyasla üç kat daha uzun süre kullanılabilir. Bu yönüyle ekonomik bir tercihtir.
  • İçeriğindeki Hindistan Cevizi Yağı, Shea Butter, Kakao Yağı gibi zengin yağlar sayesinde hem cilt hem de saçlar için dipten uca doğal bakım sunar.
  • Formu sebebiyle uçuş sırasında, seyahatlerde, sporda veya günlük hayattaki ihtiyaçlara göre taşıması oldukça kolaydır.

 

 

Katı şampuan nasıl kullanılır?

Sabun ve katı şampuan form ve kullanım biçimi olarak oldukça benzerdir. Natural katı şampuan sabun olmasa da aynı adımları takip ederek kullanılır. Saça uygulamadan önce, saçların hafifçe ıslatılması gerekir. Ardından direkt olarak köpürtmek için saça sürülebilir. Saç derisinin iyice arındırılması için masaj yapılır ve bol su ile durulanır.

Kullanım sırasında saç bakım maskesi, saç kremi, serum ve çeşiti bakım yağları, geleneksel sıvı şampuanların kullanımında olduğu sıralama ile kullanılabilir. Saçta kalıntı bırakmadan etkili temizleme sağlayan katı şampuan, içeriğindeki Hindistan Cevizi Yağı, Shea Butter, Kakao Yağı gibi nem veren doğal özler sayesinde etkili bir bakım sağladığı için farklı bakım ürünlerinde gerek duyulmayabilir.

Natural katı şampuan su ile temas ettiğinde erimeye uygun bir yapıda olduğu için kullanım sonrasında suyla temas etmeyeceği bir yerde muhafaza edilmelidir.

Kullanıcı Yorumları

Öneriler ve fikirleriniz için bize yazın!

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.