Hangi Cilt Tipine Sahibim? - Polente Natural

Hangi Cilt Tipine Sahibim?

Cilt tipi öğrenme iyi bir cilt bakımının ilk kuralıdır. Her cilt tipinin hassasiyeti ve bakım ihtiyacı birbirinden farklıdır. Doğru bakım uygulamaları yapmak, satın alınacak uygun kozmetik ürünleri seçmek, bazı cilt problemlerinin ortaya çıkmaması için gerekli önlemleri almak gibi pek çok konu cilt tipi öğrenme ile belirlenir. Cilt, hassasiyet ve özen gerektirir. Yıpratıcı uygulamalar ve yanlış ürün kullanımı cilde zarar verir. Kuru, karma, yağlı ve hassas her cildin kendi özelliklerine göre ihtiyaç duyduğu bakım da farklılık gösterir. Bu nedenle hangi cilt tipine sahibim diye merak ediyorsanız, hadi öğrenelim!

Cilt tipini öğrenmek neden gereklidir?

Her cildin ihtiyaçları farklıdır. Bu ihtiyaçlara doğru cevap vermek için cilt tipini bilerek hareket etmek gerekir.

 1. Nem ihtiyacı: Farkların başında neme duyulan ihtiyaç gelir. Örneğin, kuru cilt yoğun nemlendirme içerikli bir bakım rutinine ihtiyaç duyarken, karma cilt T bölgesine daha az yanaklara daha çok nem veren ürünlerin kullanılmasına ihtiyaç duyar.
 2. Bakım ürünü seçimi: Cilt bakım ürünlerinin çoğunun üzerinde hangi cilt tipi için uygun olduğu bilgisi yer alır. Bakım ürünü seçimi yaparken cilt tipine göre tercihlerde bulunmak doğru sonuçları almak için önemlidir. Örneğin; kuru ciltler yağ bazlı, yoğun nem veren ve gerginlik hissini azaltmaya yönelik ürünleri tercih ederken, yağlı ciltler parlaklık görünümünü azaltmaya yarayan matlaştırıcı ürünleri tercih edilmelidir.
 3. Cilt problemlerinin çözümü: Kızarıklık, kaşıntı, pullanma, akne, siyah nokta vb. cilt sorunlarının çözümü için cilt tipine yönelik çözümler uygulanmalıdır. Aksi halde bilinçsizce yapılan uygulamalar sorunların daha da büyümesine ve çözümünün zorlaşmasına sebep olabilir.

 

3 adımlı cilt tipi öğrenme testi!

Cildinizin kuru, karma, yağlı veya normal cilt tiplerinden hangisi olduğunu merak ediyorsanız kısa sürede aşağıdaki üç aşamalı “Hangi Cilt Tipine Sahibim Testi” ile öğrenebilirsiniz.

        1. Adım: Yıkama

Cilt tipi öğrenme için ilk adım olarak cildinizdeki makyajı silerek gün boyunca biriken kir ve yağdan arındırın. Arındırma işlemi için bir temizleme ürünü ile yüzünüzü yıkayın ve ılık su ile durulayın. Cildinizi temiz bir havlu kağıdı yardımı ile kurulayın.

        2. Adım: Bekleme

Temizleyip kurulamanın ardından bekleme aşamasına geçin. Cildinizi yaklaşık 1 saat kadar herhangi bir bakım ürünü sürmeden dinlendirin.

        3. Adım: Peçete Testi

Kuru bir kağıt peçete alın. Yanak bölgesine, alnınıza ve burun kenarlarına tampon hareketlerle ve nazikçe peçeteyi bastırın. Peçeteyi ışığa tutarak sonucu görebilirsiniz.

 • Tüm yüzünüze nazikçe bastırdığınızda peçetedeki değişim hafif bir nemlenme şeklindeyse normal cilt tipi,
 • Peçete kuruya yakın,neredeyse hiç nemlenmemiş bir görünümdeyse ve cildinizde gerginlik hissi varsa kuru cilt tipi,
 • Yanak bölgesine peçete testi yaptığınızda peçete kuru, burun çevresi ve alın bölgesinde ise yağlı bir görünümdeyse karma cilt tipi,
 • Peçete tüm yüz bölgesine uygulandığında oldukça yağlı ve nemli bir görünüme sahipse bu durum yağlı cilt tipi göstergesidir.

Cilt tipi mevsim geçişleri, agresif cilt bakım uygulamaları, hormonlar, stres ve çevre koşulları gibi etkenlerden etkilenerek zaman içinde değişiklik gösterebilir. Cildinizde değişiklik hissettiğinizde üç adımda peçete testi uygulamasıyla sonucu görerek bakım rutininizde değişiklikler yapabilirsiniz.

 

Normal Cilt;

 • Aydınlık ve canlıdır.
 • İlerleyen yaşlarda normalden fazla kırışıklığa rastlanmaz.
 • Cilt problemleri görülmez.
 • Cildin esnekliği iyidir ve sıkı bir görünüme sahiptir.
 • Gözenekli görünüm çok fazla değildir.

Tüm cilt bakımları ile ulaşılması hayal edilen parlak ve gergin cilt tipi normal cilttir. Düzenli bakım ile sağlıklı ve dinç görünümü sürdürmek kolaydır. Ancak elastikiyeti korumak için nem ihtiyacını karşılamak ve cildi düzenli olarak ölü derilerden arındırarak temizlemek önemsenmelidir.

Kuru Cilt;

 • Tahriş olmaya yatkındır.
 • Nem ihtiyacı karşılanmadığında erken yaşlanma belirtileri görülebilir.
 • Mat ve donuk görünüme sahiptir.
 • Kuruluk sebebiyle pullanma problemi yaşanır.
 • Dönemsel olarak ciltte kılcal damarların çatlaması sebebi ile kızarıklıklar görülebilir.

Kuru cilt için en önemli konu nem dengesinin korunmasıdır. Bu cilt tipinde gözlenen tüm problemler yeterli sebumun salgılanamamasından kaynaklı olarak ortaya çıkan kuruluktur. Olumsuz hava koşulları, cildi kurutan bakım ürünleri, hormonal değişiklikler ve stres gibi etkenler yağ bezlerinin çalışmasını olumsuz etkileyerek kuruluğu artırır. Bu nedenle yoğun nem kaynağı olan ürünler tercih edilmelidir.

Karma Cilt;

 • T bölgesi (alın, burun ve çene) yağlıdır.
 • Yanaklar kurumaya yatkındır.
 • T bölgesinde sıklıkla siyah nokta problemi yaşanır.
 • Bazı etkenlerden etkilerek kuru veya yağlı cilde dönüşmeye yatkındır.
 • Yüzün orta kısmının ekstra parlak bir görünüm vardır.

T bölgesindeki yoğun yağ seviyesi ve yanaklardaki kuruluk sebebi ile karma ciltler kapsamlı bir bakıma ihtiyaç duyar. Karma ciltlere uygulanacak bakım ile alın, burun ve çene bölgesindeki yağ probleminin dengelenmesi, yanak bölgesinde ise nem eksikliğinin giderilmesi gerekir.

 

Yağlı Cilt;

 • Sebum üretimi normalden fazla olduğu için cilt yağlı görünümdedir.
 • Siyah nokta ve akne oluşumuna yatkındır.
 • Gözenek görünümü belirgindir.
 • Parlama problemi görülür.
 • Cilt kusurları belirgin görünümdedir.

Yağlı cilt sürekli olarak kontrol altında tutulmaya ihtiyaç duyar. Günlük olarak düzenli temizleme ve nemlendirme ile yağ dengesi kontrol altında tutulabilir. Ancak bu cilt tipi genellikle akne, siyah nokta ve komedon oluşumu gibi cilt problemlerine yatkındır. Bu sebeple özel bir bakım rutinine ihtiyaç duyar.

Hangi cilt tipine sahibim testi ile hangi cilt tipinizi öğrenerek bakımınızdan daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

Kullanıcı Yorumları

Öneriler ve fikirleriniz için bize yazın!

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.